Колкото по-сложна е шарката и схемата, толкова по-прецизно обработени и отрязани трябва да са паркетините. По-сложните шарки изискват повече дървен материал, повече време за планиране, повече и по-прецизни измервания, повече рязане, както и повече време за поставяне на паркета.
Видовете:
Право редене на паркет
Това може би е най-лесната техника за редене на естествен паркет. Следва се една посока, като се разделя на два варианта: Право симетрично редене и право несиметрично редене. Към този тип редене на паркет можем да причислим още и редене на паркет по диагонал, то е идентично с правото редене, само дето се започва от някой от диагоналите на стаята, паркетините трябва да се подредят успоредно една на друга под ъгъл от 45 градуса (или подобен) спрямо стените в помещението. Тази техника придава издълженост и големина на помещението, но е обвързано с доста рязане и правилно смятане.
Рибена кост
Това е много често срещан вариант на редене на паркет, и е класиката в жанра. При рибената кост паркетините се редят перпендикулярно една на друга. Необходими са прецизни измервания и прерязвания на дървото. От критично значение е поставянето на паркета покрай ъглите, където е най-сложното масто. Има вариант на реденето на рибената кост, или така нареченият Шеврон (Унгарска рибена кост) - това е непрекъснат модел на рибената кост, като паркетините са в един и същи размер и дължина, като са подредено под ъгъл 45 или 60 градуса спрямо стената.
Преплитане (Basket Weave)
Това е техника за редене на паркет, като при този тип шарки естественият паркет се поставя така, че се създава визуалната илюзия паркетините се преплитат помежду си, като кошница, взаймствано от името на английски "Basket weave".